Certyfikat DV SSL

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół, umożliwiający aplikacji na bezpieczne przesyłanie informacji, dostępny bezpłatnie w przypadku aktywacji wszystkich usług hostingowych Forpsi.

SSL (Secure Sockets LayerSSL (Secure Sockets Layer) to protokół, umożliwiający aplikacji bezpieczne przesyłanie informacji.

Certyfikat DV SSL (Domain Validated) jest świadczony bezpłatnie w przypadku aktywacji jednej z usług hostingowych Forpsi: Hosting Windows, Hosting Linux, Hosting WordPress. Usługa ta nie jest domyślnie włączona, ale można ją niezależnie aktywować.

Poniższe akapity opisują ogólne cechy usługi, procedury instalacji, deinstalacji oraz cofnięcie certyfikatu i automatyczne odnowienie w terminie płatności.

Charakterystyka Certyfikatu DV SSL

Certyfikat SSL DV (Domain Verified) pozwala na weryfikację, czy dana domena jest przypisana do użytkownika oraz czy jest pod jego kontrolą. Certyfikat ten umożliwia szyfrowanie sesji kluczem 128-bitowym lub wyższym, więc goście na stronie internetowej lub e-commerce mogą bezpiecznie przekazywać informacje i dokonywać transakcji on-line. Ponadto, jest on obsługiwana przez główne typy przeglądarek na komputerach, tabletach i smartfonach.

Po zainstalowaniu certyfikatu, witryna będzie dostępna poprzez bezpieczny protokół internetowy (https).

Od stycznia 2017 roku Google będzie raportować wszystkie strony „http” jako niebezpieczne, dlatego posiadanie adresu internetowego https poprawia widoczność domeny w wyszukiwarkach, jak również zapewnia dużo lepsze bezpieczeństwo w sieci. Przed wygenerowaniem certyfikatu SSL, CA (Certification Autorithy) przeprowadza kontrolę bezpieczeństwa na danej stronie, i jeśli jest ona niebezpieczna, certyfikat nie zostanie wydany. Google Safe Browsing jest narzędziem, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa sieci, ochronę przed atakami hakerów i phishingiem. W związku z tym, warto zapoznać się z poradnikiem na ten temat.

W przypadku stosowania Certyfikatu SSL, istnieją dwa rodzaje zabezpieczeń:

Bezpieczny kanał: wszystkie dane przesyłane pomiędzy witryną i użytkownikiem końcowym są szyfrowane i są one odszyfrowane jedynie w zakresie samego połączenia: NIE mogą one zostać przechwycone lub interpretowane przez osoby trzecie, nie zaangażowane w połączenie.

Uwierzytelnianie serwera: użytkownik może zweryfikować tożsamość i autentyczność strony internetowej, do której jest podłączony.

Certyfikat DV SSL jest darmowy dla wszystkich użytkowników FORPSI, którzy korzystają z usługi hostingowej.

Wydawanie i instalacja certyfikatu DV SSL powinny być wykonane w maksymalnie dwie godziny i nie wymagają wysyłania żadnej dokumentacji.

Instalacja Certyfikatu DV SSL

Certyfikat DV SSL może być zainstalowany z poziomu Panelu Kontrolnego, logując się za pomocą loginu i hasła powiązanego z Twoją domeną.

Z menu po lewej stronie należy wybrać zakładkę "Hosting Windows", "Hosting Linux" lub "Hosting WordPress", zgodnie z usługą wykupioną dla domeny, a następnie kliknąć „Certyfikat DV SSL".

Zaakceptuj warunki umowy i kliknij w "Prześlij".

Wciśnij przycisk "Zatwierdź".

System przetworzy proces wygenerowania i instalacji certyfikatu w ciągu maksymalnie 2 godzin od momentu zgłoszenia.

Pod koniec instalacji certyfikatu, pojawi się następujący ekran:

W tym momencie standardowy protokół HTTP zostanie zmieniony na HTTPS, co wskazuje, że połączenie między serwerem a przeglądarką jest bezpieczne, gdyż strona wykorzystuje protokół SSL.

W dowolnym czasie można przeprowadzić proces usunięcia lub cofnięcia certyfikatu, postępując zgodnie z procedurami opisanymi w następnych punktach tego artykułu.

Odinstalowanie Certyfikatu DV SSL

Odinstalowanie certyfikatu jest wykonywane natychmiastowo, ale można zainstalować go ponownie w dowolnym momencie.

Certyfikat DV SSL może być odinstalowany z poziomu Panelu Kontrolnego, logując się za pomocą loginu i hasła powiązanego z Twoją domeną.

Z menu po lewej stronie należy wybrać zakładkę "Hosting Windows", "Hosting Linux" lub "Hosting WordPress", zgodnie z usługą wykupioną dla domeny, a następnie kliknąć „Certyfikat DV SSL".

Jeśli Certyfikat SSL DV jest zainstalowany, pojawi się komunikat na zielono, jak na obrazku poniżej.

Aby go odinstalować, kliknij przycisk "Odinstaluj".

Rozpocznij proces deinstalacji certyfikatu, poprzez kliknięcie przycisku "Zatwierdź".

Poczekaj na zakończenie procesu odinstalowania certyfikatu (maksymalnie 2 godziny).

Pod koniec procedury odinstalowywania certyfikatu pojawi się następujący ekran:

Aby ponownie zainstalować certyfikat, kliknij przycisk "Instaluj"

Cofnięcie Certyfikatu DV SSL

Cofnięcie certyfikatu oznacza unieważnione go przez Urząd Certyfikacji, więc w przypadku potrzeby ponownej instalacji, niezbędne jest ponowne przejście procesu aktywacji.

Certyfikat DV SSL może być cofnięty z poziomu Panelu Kontrolnego, logując się za pomocą loginu i hasła powiązanego z Twoją domeną.

Z menu po lewej stronie należy wybrać zakładkę "Hosting Windows", "Hosting Linux" lub "Hosting WordPress", zgodnie z usługą wykupioną dla domeny, a następnie kliknąć „Certyfikat DV SSL".

Certyfikat może być zainstalowany lub odinstalowany; w obu przypadkach jest możliwe jego cofnięcie, aby wycofać kliknij przycisk "Unieważnij".

Rozpocznij proces cofnięcia certyfikatu, poprzez kliknięcie przycisku "Zatwierdź".

Poczekaj na zakończenie procesu cofnięcia certyfikatu (maksymalnie 2 godziny).

Pod koniec procedury cofnięcia certyfikatu pojawi się następujący ekran:

Aby ponownie wygenerować certyfikat, zaakceptuj warunki świadczenia usługi i kliknij przycisk "Instaluj".

Odnowienie Certyfikatu DV SSL

Ważność Certyfikatu DV SSL wynosi 1 rok od daty wystawienia faktury; nie jest, w związku z tym, zbieżna z datą wygaśnięcia domeny, dla której jest on zainstalowany.

W przypadku cofnięcia i nowej instalacji certyfikatu, data ważności będzie liczona od daty nowej instalacji.

Szczegółowe informacje na temat procedury wycofania certyfikatu można znaleźć w sekcji Cofnięcie Certyfikatu DV SSL tego artykułu.

7 dni przed jej wygaśnięciem, Forpsi automatycznie i bezpłatnie odnowi certyfikat, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
  • Domena jest zarejestrowana w Forpsi
  • Witryna nie jest niebezpieczna
  • Domena nie wygasła
  • Certyfikat jest zainstalowany dla domeny przynajmniej drugiego lub trzeciego poziomu
  • Certyfikat nie wygasł
  • Certyfikat nie jest wycofany
Jeśli strona jest zagrożona i nie można wydać nowego certyfikatu, Forpsi przekaże informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej; w tym przypadku konieczne jest, aby dokonać niezbędnych kontroli i rozwiązać problem. Szczegółowe informacje na temat sprawdzania bezpieczeństwa swojej strony internetowej dostępne są w odpowiednim dziale Bazy Wiedzy.

Po rozwiązaniu problemu, możesz zwrócić się o wydanie nowego Certyfikatu DV SSL, zgodnie ze wskazówkami podanymi w punkcie Instalacja Certyfikatu DV SSL tego artykułu.

Certyfikat DV SSL (Domain Validated) jest świadczony bezpłatnie w przypadku aktywacji jednej z usług hostingowych Forpsi: Hosting Windows, Hosting Linux, Hosting WordPress.

Usługa ta nie jest domyślnie włączona, ale można ją niezależnie aktywować. Nowa instalacja oraz odnowienie Certyfikatu DV SSL są bezpłatne.

Zobacz także

Kontrola bezpieczeństwa stron internetowych - Safe Browsing

Obsługiwane systemy operacyjne i przeglądarki

Add Feedback